Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu – najważniejsze aspekty

Ogrzewanie podłogowe – co to jest?

Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy zainstalowany bezpośrednio pod powierzchnią podłogi, który generuje ciepło i równomiernie rozprowadza je w pomieszczeniu. Składa się z trzech elementów: systemu grzewczego (rur lub mat grzewczych), źródła ciepła (np. pompa ciepła, kotłownia lub zasilanie elektryczne) i regulatorów (termostatów i regulatorów temperatury ogrzewania podłogowego).

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Wyróżniamy dwa główne rodzaje podłogowego ogrzewania:

Wodne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje sieć rur zainstalowanych pod powierzchnią podłogi, przez które przepływa ciepła woda zasilana pompą ciepła, kotłownią lub innym źródłem energii. W ten sposób system równomiernie rozprowadza ciepło po całym mieszkaniu. Rury do ogrzewania podłogowego produkowane są zazwyczaj z elastycznego tworzywa sztucznego: polietylenu (PEX) lub polibutylu (PB). Podczas montażu rury zostają umieszczone w betonowej warstwie lub panelach izolacyjnych. Ten schemat ogrzewania podłogowego jest uznawany za trudniejszy w wykonaniu niż ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jeśli jednak myślisz o umieszczeniu „podłogówki” w całym mieszkaniu, z pewnością będzie tańszy w eksploatacji, biorąc pod uwagę wysokie ceny prądu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe pracuje w oparciu o kable elektryczne lub maty grzewcze umieszczone pod powierzchnią podłogi. Te są podłączone do źródła zasilania elektrycznego i kontrolowane przez regulatory temperatury lub termostaty. Zasadą działania tego typu „podłogówki” jest przepływ prądu elektrycznego przez elementy grzewcze, które w wyniku tego wytwarzają ciepło, zapewniające pożądany komfort cieplny. Specjaliści uznają ją za łatwiejszą i tańszą w montażu niż wodny system ogrzewania podłogowego. Jest też po prostu wygodniejsza zwłaszcza w okresach przejściowych (wiosna, jesień), bo nie musisz uruchamiać instalacji c.o., by doraźnie dogrzać mieszkanie.

H2: Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Podgrzewanie podłogi tymi metodami ma swoich zwolenników i przeciwników. Oto najczęściej przytaczane zalety i wady ogrzewania podłogowego, o których musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretne działanie.

Zalety ogrzewania podłogowego

  • Komfort cieplny. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. To oznacza większy komfort cieplny w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami. Z taką instalacją znika problem zimnych miejsc w mieszkaniu, co chroni także przed wykwitem grzybów lub pleśni w słabiej dogrzanych punktach domu.
  • Oszczędność energii. Dobrze wykonany projekt ogrzewania podłogowego i jego fachowa realizacja pozwolą Ci na oszczędniejsze ogrzewanie domu. „Podłogówka” rozgrzewa powierzchnię podłogi, co w naturalny sposób rozprasza ciepło we wszystkich kierunkach. Generuje też ciepło na użytkowej wysokości w przeciwieństwie do grzejników kierujących je przede wszystkim pod sufit.
  • Cicha praca. System podłogowego ogrzewania – o ile profesjonalnie zrobiony – działa bardzo cicho. Inaczej niż niektóre kaloryfery, zwłaszcza starsze; im zdarza się głośno szumieć.
  • Estetyka. Brak tradycyjnych grzejników zwiększa dostępną przestrzeń użytkową, którą możesz wykorzystać na dodatkowe meble lub dekorację. Bez kaloryferów mieszkanie wygląda schludniej i bardziej minimalistyczne.

Wady ogrzewania podłogowego

  • Koszt instalacji. Cena ogrzewania podłogowego jest wyższa niż tradycyjnych grzejników, zarówno ze względu na materiały, jak i czas potrzebny na montaż.
  • Skomplikowany proces naprawy. Gdy system podłogowego ogrzewania ulegnie uszkodzeniu, naprawa może być skomplikowana i wymagać dużego nakładu pracy; w większości sytuacji nie obejdzie się bez demontażu podłogi.
  • Ograniczenia przy wyborze podłóg. Niektóre rodzaje podłóg (np. drewniane) nie współgrają z ogrzewaniem podłogowym, bo gorzej przewodzą ciepło, a nawet mogą ulec odkształceniu przez zmienną temperaturę. Z tego powodu dobór podłogi do mieszkania z „podłogówką” sprawia więcej trudności.
  • Wolniejsze reagowanie na zmiany temperatury. Stawiając na montaż ogrzewania podłogowego w mieszkaniu, miej na uwadze to, że prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej czasu na osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Wykonanie „podłogówki” to czasochłonny proces, złożony z wielu etapów.

Zaczyna się od planowania i projektu – samodzielnie lub przy wsparciu specjalisty wybierasz najlepszy dla Twojego domu lub mieszkania rodzaj ogrzewania podłogowego (wodny lub elektryczny), materiały, z jakich mają zostać wykonane elementy instalacji (rury, maty grzewcze itp.) i określasz powierzchnię, na której ma wystąpić takie ogrzewanie (konkretne pomieszczenie/a czy całe mieszkanie). 

Pierwszy krok w pracach wykonawczych to przygotowanie podłogi. Niezbędne jest stworzenie wylewki pod ogrzewanie podłogowe, wyrównanie gruntu i dodatkowe zaizolowanie, by ciepło „biegło” w stronę pomieszczeń, zamiast rozpraszać się na pozostałe strony. Następnie przychodzi czas na ułożenie instalacji – rur w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego lub mat grzewczych/przewodów grzewczych na potrzeby ogrzewania elektrycznego. Już wyłożoną instalację specjaliści podłączają do źródła energii. Później skrupulatnie testują. To bardzo ważne, by sprawdzić, czy na przykład w podłodze nie występują żadne wycieki i czy poszczególne elementy dobrze reagują choćby na zadaną temperaturę.

Gdy testy nie wykażą żadnego problemu, czas na układanie podłogi. Końcowy etap to konserwacja i regularne kontrole pozwalające utrzymać nienaganne działanie ogrzewania przez długi czas.

Koszty instalacji ogrzewania podłogowego

Koszty ogrzewania podłogowego są różne i zależą między innymi od wybranej technologii, klasy użytych materiałów, obszaru, który ma zostać pokryty takim ogrzewaniem, zakresu prac instalacyjnych oraz stawki fachowców wytypowanych do realizacji tego zadania. 

Szacuje się, że koszt wykonania standardowej „podłogówki” wodnej (bez wylewki) to wydatek rzędu 13-20 tys. zł za 100 m2. Wraz z niestandardowością rozwiązań rośnie cena, nawet do 25 tys. zł. Podobny kosztorys zobaczysz, wybierając elektryczne ogrzewanie podłogowe; w tym przypadku fachowcy mówią o 13-18 tys. zł za 100 m2, bo choć ten rodzaj ogrzewania nie wymaga przygotowania źródła ciepła, to ceny materiałów są nieco droższe.

H2: Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nawet idealnie wykonana instalacja centralnego ogrzewania będzie do niczego, jeśli nie zadbasz o zamontowanie odpowiedniego systemu sterowania. Automatyka zarządzająca pracą całego układu jest po prostu konieczna, jeśli korzystanie z „podłogówki” ma być łatwe, wygodne i efektywne. Do dyspozycji masz proste termostaty, podobne do tych w grzejnikach, programatory i inteligentne systemy smart home

Nie musisz od razu decydować się na najbardziej zaawansowane rozwiązania. Warto jednak podzielić ogrzewanie na pomieszczenia i zamontować osobne termostaty dla każdego z pokoi, by mieć lepszą kontrolę nad panującą w nich temperaturą. To pozwoli zaoszczędzić na źródle ciepła i uniknąć sytuacji, w której wszyscy domownicy muszą spędzać czas w tej samej temperaturze, zadanej z myślą o jednym pomieszczeniu.

Nieodzownym elementem nowoczesnego ogrzewania podłogowego są czujniki. Do najważniejszych należy czujnik temperatury podłogi i temperatury powietrza, w tym również tej na zewnątrz. Poza tym możesz zamontować programator regulujący temperaturę względem pory dnia czy na przykład nadający niższą temperaturę dla sypialni, a wyższą dla łazienki.

 Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy możliwe?

Myśląc o ogrzewaniu podłogowym, w pierwszej kolejności łączymy je z domami jednorodzinnymi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je w mieszkaniu w bloku lub kamienicy. Na pewno trzeba dopełnić kilka formalności – uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej, a w niektórych przypadkach również od pozostałych lokatorów budynku. Kolejna ważna rzecz to sprawdzenie możliwości technicznych mieszkania. Czasami ze względu na konstrukcję budynku montaż instalacji podłogowej jest niemożliwy. W mieszkaniach o wiele łatwiej wykonać elektryczną „podłogówkę”, bo w jej przypadku nie musisz przejmować się nośnością stropu czy wykładaniem grubych rur powodujących podniesienie podłogi nawet o kilkanaście centymetrów.

Podsumowanie

To tyle! Dysponujesz już najważniejszymi informacjami na temat podłogowego ogrzewania. Teraz podjęcie decyzji, co sprawdzi się lepiej w Twoim mieszkaniu – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – powinno być znacznie łatwiejsze. Nie zapominaj, by wykonanie powierzyć doświadczonym specjalistom, bo jakiekolwiek niedociągnięcie podczas montażu czy testów instalacji może kosztować Cię dużo nerwów i pieniędzy w przyszłości.

Pozostałe wpisy

-->