Lamele ścienne - hit dekorowania wnętrz
- Lamele ścienne – hit dekorowania wnętrz
- Czym są lamele ścienne (dekoracyjne)?
- Lamele ścienne – do jakich wnętrz pasują?
- Jak wykorzystać lamele ścienne we wnętrzach? Nie tylko na ścianach!
Lamele to stylowy element aranżacji wnętrz i absolutny must-have w nowoczesnym domu. Są bardzo efektowne, ale jednocześnie nie narzucają stylu we wnętrzu i pasują do całej gamy wariantów aranżacyjnych. W jednych pomieszczeniach dodają charakteru, w innych – uzupełniają przestrzeń. Zobacz najciekawsze pomysły na to, jak można wykorzystać lamele ścienne we wnętrzu. Okazuje się, że nie tylko na ścianie! Zapraszamy do lektury.
Czym są lamele ścienne (dekoracyjne)?
Lamele to długie dekoracyjne listwy o szerokości i głębokości odpowiednio 3 i 4 cm (to najpopularniejsza konfiguracja). Przestrzeń występująca między listwami jest wypełniana dopasowanymi profilami, aby zakryć ścianę i ułatwić utrzymanie konstrukcji w czystości (wyjątkiem są lamele, które mają stanowić subtelną ściankę wydzielającą strefy w pomieszczeniu).
Lamele można kupić praktycznie w każdym kolorze, jaki nam się wymarzy, od czerni i grafitu, po naturalne drewno, odważną zieleń czy nawet imitację betonu. Dowolność w tej kwestii nie ma ograniczeń, poza naszą wyobraźnią. Najczęściej jednak stawia się na wykończenia, które korespondują z kolorem ściany lub przeciwnie – kontrastują z nią. Popularny jest też wariant z drewnianymi lamelami i czarnymi profilami.
Lamele ścienne mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najbardziej elegancką opcją jest drewno (dąb, jesion, sosna). Wersją budżetową, ale prezentującą się we wnętrzach niemal równie dobrze, jest płyta MDF pokryta naturalnym fornirem z dębu czy jesionu. Zaletą tego wariantu jest możliwość zastosowania w każdym pomieszczeniu, także narażonym na wilgoć (łazienka, kuchnia, przedpokój) – w przeciwieństwie do lameli w 100% wykonanych z drewna. Wyjątkiem jest oczywiście drewno dostosowane do podwyższonej wilgotności, czyli z gatunków egzotycznych, jednak te są produktem premium, którego jakość idzie także w parze z wysoką ceną.
Lamele ścienne – do jakich wnętrz pasują?
Lamele znajdują zastosowanie w naprawdę wielu stylach wnętrzarskich, zwłaszcza jeśli ich wykończeniem jest naturalne drewno, które stanowi materiał ponadczasowy i bardzo uniwersalny.
- Szczególnie efektownie będzie prezentować się w formie lameli we wnętrzach loftowych i minimalistycznych, gdzie potrzeba akcentu ocieplającego pomieszczenie. Wówczas lamele będą „grały pierwsze skrzypce” w aranżacji, zwracając sobą uwagę już od wejścia. Style te lubią także otwarte przestrzenie, dlatego lamele mogą również pełnić tutaj funkcję praktyczną w postaci przepierzenia między poszczególnymi strefami czy pomieszczeniami (np. wydzielenie sypialni w salonie).
- Miłośnicy stylu rustykalnego również znajdą urok w lamelach dekoracyjnych. Te nieco przełamują sielankowy charakter i wprowadzają nutę nowoczesności – na tyle subtelnie, aby nie zaburzyć spójności aranżacji.
- Prosta forma lameli ściennych znajdzie swoje zastosowanie także we wnętrzach stylizowanych na retro, vintage (lata 60-80.). Z lameli możesz w takich miejscach zrobić idealne tło dla efektownych mebli i dodatków.
- I oczywiście lamele to doskonały element wnętrz nowoczesnych, utrzymanych w minimalistycznym, acz eleganckim stylu. Często występują tutaj w roli wizualnego oddzielenia otwartej kuchni od salonu czy jako element nadający ton aranżacji dużej ściany telewizyjnej, stanowiąc podstawę kompozycji.
Jak wykorzystać lamele ścienne we wnętrzach? Nie tylko na ścianach!
Lamele ścienne, wbrew swojej nazwie, można wykorzystać nie tylko na ścianach, ale i na suficie, w formie balustrady czy samodzielnej, ażurowej ścianki między pomieszczeniami. Zobacz dostępne możliwości i zainspiruj się!
- Lamele na ścianie – to klasyczne zastosowanie występujące w wielu domach, dodają każdemu wnętrzu charakteru i ułatwiające aranżację dużych powierzchni ścian. Jest to najpopularniejszy sposób montażu lameli dekoracyjnych.
- Lamele na suficie – lamele ze ścian można także „przeciągnąć” na sufit – dzięki temu uzyskamy wrażenie podziału stref czy pomieszczenia, ale w bardzo efektowny i nowoczesny sposób. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w pomieszczeniach wysokich (w przeciwnym razie jedynie przytłoczy wnętrze i wizualnie je zmniejszy). Często lamele na suficie stosuje się w przypadku otwartej kuchni z półwyspem, z którego lamele niejako „wychodzą” na ścianę i sufit. To bardzo zgrabny sposób na zaakcentowanie podziału stref w domu.
- Lamele w formie ścianki – lamele mogą być zamontowane jako samodzielna konstrukcja w roli ażurowej ścianki. Jeśli np. w jednym pomieszczeniu chcemy wydzielić sypialnię lub gabinet, ale brakuje w tym miejscu okna i nie chcemy pozbawiać się dostępu do naturalnego światła, budując tam standardową ściankę działową, lamele rozwiążą ten problem! Zarówno oddzielą wybraną przestrzeń, ale i nie ograniczą w niej tak mocno światła słonecznego. Zapewnią także swobodną cyrkulację powietrza. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie przy mniejszych metrażach – np. w kawalerkach, gdzie brakuje podziału na strefy.
- Balustrada – lamele ścienne mogą pełnić rolę nowoczesnej balustrady. W tym wydaniu będą pasować zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych, industrialnych i boho. Szczególnie ciekawie będą wyglądać lamele montowane od stopnia do samego sufitu. Powstała w ten sposób „ścianka” pozwala uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny, który można uzupełnić już tylko dopasowanym oświetleniem. To także świetny sposób na zachowanie bezpieczeństwa, jeśli posiadamy małe dzieci – przez taką balustradę z pewnością Maluch nie ma szansy wypaść.