Kuchnia z wyspą w nowoczesnym wnętrzu: wady i zalety

Zalety kuchni z wyspą

Kuchnie z wyspą na środku mimo upływu lat cieszą się dużą popularnością. Coraz częściej kuchnia wychodzi bowiem z roli zamkniętego, wyłącznie roboczego pomieszczenia. Zostaje otwarta na salon lub jadalnię, kreując modny open space, sprzyjający zacieśnianiu więzi z innymi i wygodnemu życiu na co dzień. Jednym słowem, wyspy w kuchni mają wiele zalet. Poznaj największe z nich!

Otwarta przestrzeń typu open space

Wyspa pozwala na stworzenie otwartej przestrzeni, w której kuchnia łączy się z salonem lub jadalnią. Tzw. open space to nie tylko modna aranżacja, ale też szereg praktycznych korzyści. Przede wszystkim usprawniasz komunikację między domownikami – w takiej kuchni mama może swobodnie gotować i obserwować dziecko bawiące się w salonie, a gospodarze przyjęcia uczestniczyć w rozmowie z gości, przygotowując w tym czasie przekąski lub drinki. Open space doskonale działa, jeśli masz do czynienia z małą kuchnią i niedużym salonem; rezygnacja ze ścian i doda im przestronności.

 Blat roboczy jako dodatkowa przestrzeń

W tradycyjnych kuchniach często brakuje miejsca na gotowanie. Blaty obecne w ciągu szafek i szuflad to raczej niewielkie powierzchnie, nierzadko zagospodarowane przez dodatkowe sprzęty, jak czajnik elektryczny czy kuchenka mikrofalowa. Wyspa na środku kuchni wspiera w rozwiązaniu tego problemu. Z nią zyskujesz przestrzeń na wygodne rozwałkowanie ciasta, rozpakowanie dużych zakupów czy robienie przetworów. A nieużywana nie musi stać pusta – udekoruj ją kwiatami lub misą pełną owoców, by aranżacja zyskała urok!

Przechowywanie: wykorzystanie przestrzeni pod wyspą

Nawet mała wyspa w kuchni oferuje dodatkową przestrzeń na przechowywanie kuchennych drobiazgów. To najczęściej wnęki, półki lub szuflady, które umożliwiają wygodne magazynowanie przyborów kuchennych i sprzętu AGD. Doceniają je zwłaszcza wielbiciele gotowania i pieczenia. Wtedy do domu trafia mnóstwo akcesoriów. Kiedy każdy z nich ma swoje miejsce, łatwiej o porządek wokół. Praca w kuchni staje się też sprawniejsza i przyjemniejsza.

Łatwiejsze gotowanie w kuchni z wyspą

Nowoczesna wyspa kuchenna jest nie tylko ładna, ale również funkcjonalna i umiejętnie wpisana w przestrzeń roboczą. Jeśli zamontujesz w niej zlewozmywak i usadowisz odpowiednio względem lodówki i kuchenki, proces przygotowywania potraw będzie przebiegał szybciej i łatwiej

Mowa o tzw. trójkącie roboczym. Zgodnie z tą teorią dobrze zaprojektowana aranżacja to taka, w której odległość między kluczowymi elementami kuchni to 120-210 cm – między lodówką a zlewozmywakiem, 120-270 cm – między lodówką a kuchenką, 90 lub 120-210 cm – między zlewozmywakiem a kuchenką. Z wyspą kuchenną łatwiej to osiągnąć.

Wyspa jako alternatywa dla tradycyjnego stołu

Wiele osób myśli, że kuchnia nowoczesna z wyspą zarezerwowana jest wyłącznie dla dużych mieszkań i domów. Tymczasem wyspy występują też w mniejszych mieszkaniach, a nawet kawalerkach. Nierzadko zastępują w nich tradycyjny stół, który w innym wypadku pojawiłby się w salonie i razem z kompletem standardowych krzeseł znacznie ścieśnił aranżację. W takim przypadku wyspa to doskonała alternatywa. Dołącz do niej wyższe krzesła lub hokery, a na wyspowym blacie wygodnie zjesz posiłek, wypijesz kawę czy nawet urządzisz małe przyjęcie, wygodnie usadawiając gości przy przekąskach.

Oddzielenie kuchni od reszty pomieszczenia

Wyspa może być mała i kompaktowa, ale równie dobrze możesz postawić na dużą wyspę z obszernym blatem, która skutecznie oddzieli kuchnię od reszty pomieszczeń. W ten sposób unikniesz konfliktu między różnymi strefami – gotowania i odpoczynku charakterystycznego dla salonu lub gotowania i komunikacji, jeśli kuchnia znajduje się tuż przy wejściu do domu. Twoje mieszkanie lub dom zyska wyraźny układ, a to sprzyja przyjemniejszemu korzystaniu z wnętrza. Łatwiej będzie Ci też stworzyć wystrój w każdym z miejsc.

Elegancka aranżacja kuchni

Kuchnie z wyspą nieodmiennie kojarzymy ze stylowymi, eleganckimi, wręcz luksusowymi wnętrzami. Zatem decydując się na taką aranżację, najpewniej zyskasz wyjątkową kuchnię, która da Ci dużo satysfakcji oraz zachwyci gości. Oczywiście sama obecność wyspy w kuchni nie gwarantuje sukcesu. Potrzebne jest wsparcie fachowca, najlepiej doświadczonego i wykwalifikowanego projektanta wnętrz. On doradzi, jakie rodzaje wysp kuchennych warto zastosować w danym mieszkaniu lub domu i jaką metodą. Po to, by zyskać możliwie najlepszy efekt designerski i funkcjonalność.

 

 

Wady kuchni z wyspą

Nie ma rozwiązań idealnych. Nawet wyspa kuchenna nowoczesna ma wady. O tych warto wiedzieć, zanim ruszysz z realizacją takiej aranżacji.

Ograniczenia dla małych przestrzeni

Wspomnieliśmy już, że stworzenie kuchni z wyspą w małym mieszkaniu nie jest niemożliwe. To prawda! Musisz jednak liczyć się z tym, że w ograniczonej przestrzeni aranżacja takiej kuchni będzie trudniejsza. Trzeba bowiem rozważnie gospodarować każdym metrem kwadratowym i wybrać określony rodzaj wyspy oraz tak umieścić ją w kuchni, by wspierała codzienne życie, zamiast je utrudniać w imię modnego rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o gwarancję swobodnego poruszania się.

Prawdopodobnie konieczna będzie rezygnacja z tradycyjnego salonu na rzecz pokoju gościnnego ściśle połączonego z kuchnią. W takiej sytuacji rozważ wyspę kuchenną oferującą dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy i nowoczesną wyspę mobilną – możliwą do przesuwania i ustawiania tak, by jak najlepiej odpowiadała na potrzeby w określonym momencie.

Wyższe koszty aranżacji

Kolejna wada kuchni z wyspą na środku to oczywiście większe koszty. W zależności od rodzaju wyspa kuchenna kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzi wynagrodzenie dla projektanta lub koszt zakupu okapu kuchennego, jeśli postawisz na zamontowanie w wyspie kuchenki gazowej lub elektrycznej. Planujesz urządzić dom lub mieszkanie jak najtaniej? W takim razie ustal, czy rzeczywiście potrzebujesz wyspy, czy może jest ona zbędnym wydatkiem i pochłonie budżet, który lepiej by było wykorzystać w innym obszarze.

Zapachy z kuchni w salonie

Modny i dodający przestronności open space stwarza też pewien dyskomfort – zapachy z kuchni przechodzą do pozostałej części mieszkania lub domu. W jakimś stopniu unikniesz tego, inwestując w dobrej klasy okap kuchenny, ale nawet wtedy podczas smażenia mięsa czy duszenia potraw z intensywnymi przyprawami zapachy przenikną do salonu, a stamtąd do przedpokoju.

Widok na nieporządek w kuchni

Do tego dochodzi kwestia nieporządku w kuchni. W natłoku codziennych obowiązków każdemu zdarza się zostawić brudne talerze w umywalce, niedojedzone resztki na blacie lub poplamioną kuchenkę. Aranżując open space, miej to na uwadze. Zwłaszcza jeśli lubisz zapraszać gości, a chcesz oszczędzić im widoku bałaganu. Tego problemu raczej nie zauważysz w katalogach z idealnymi aranżacjami wyspy w kuchni, ale jest on jak najbardziej realny – nie bagatelizuj go!

Podsumowanie

Wyspa w kuchni z salonem? To świetny pomysł na modną, stylową aranżację i wygodną przestrzeń do życia. Wymaga jednak dodatkowej pracy i zwiększa budżet potrzebny na wykończenie mieszkania lub domu. W bardzo małych wnętrzach może też utrudnić przemieszczanie się, a wtedy inicjatywa traci sens. Dlatego tak ważne jest, by rozpatrzyć wszystkie „za” i „przeciw” kuchni z wyspą (mamy nadzieję, że z naszym artykułem będzie to łatwiejsze!). A jeśli wybierzesz takie rozwiązanie, zaangażuj fachowca, który zaprojektuje kuchnię Twoich marzeń i profesjonalistę, który ją dla Ciebie wykona.

Pozostałe wpisy