Jak wybrać oświetlenie do swojego mieszkania?

Oświetlenie do mieszkania a styl wnętrza

Określone style aranżacyjne łączą się z konkretnymi rodzajami lamp do mieszkania. 

W stylu skandynawskim, zdominowanym przez jasne kolory, naturalne materiały i prostotę form, dobrze wyglądają delikatne lampy. Mowa zarówno o lampach z drewna, wikliny, papieru, jak i tworzywa sztucznego w odcieniach bieli lub szarości. 

Styl nowoczesny cechuje większa dynamika. Rodzaje lamp oświetleniowych polecane w tym przypadku to te metalowe i szklane, przyjmujące najróżniejsze formy – od żyrandoli na wzór geometrycznej mozaiki, po lampy wiszące z dużymi, okrągłymi żarówkami. 

Kolejny bardzo popularny kierunek w wystroju wnętrz to styl klasyczny. Tu występuje specyficzny rodzaj lampy, głównie mocno zdobione i dekoracyjne żyrandole, przykuwające wzrok już w pierwszej chwili po wejściu do pokoju. Często z pozłacanymi, posrebrzanymi lub miedzianymi ramionami i mlecznobiałymi kloszami, dającymi przyjemne światło i współtworzącymi wytworny klimat mieszkania. 

Zupełnie odmienny jest styl industrialny. To kwintesencja surowości i przemysłowego sznytu zamkniętego w mieszkalnym wnętrzu. Charakterystyczne dla niego oświetlenie do pokoju to metalowe lampy wiszące z odkrytymi żarówkami lub klosze wykończone betonem bądź cegłą.

I ostatni z puli najpopularniejszych stylów aranżacyjnych – styl rustykalny, nazywany też wiejskim. Siłę czerpie z ciepłego światła pochodzącego z lamp z naturalnych materiałów, drewnianych kloszy i żyrandoli z elementami vintage.

Wielkość pomieszczenia

Dobór oświetlenia do mieszkania zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczeń. W mniejszych pokojach – sypialniach, garderobach, niewielkich kuchniach czy przedpokojach – dobrze sprawdzą się małe lampy. Nie zajmą zbyt wiele miejsca i zapewnią wystarczającą ilość światła, by móc wygodnie wykonywać codzienne czynności. Stworzą również przytulną atmosferę. W przejściowych i odpoczynkowych obszarach rozważ zamontowanie lamp bocznych, na przykład kinkietów. Z kolei w kuchni warto umieścić światło kierunkowe lub punktowe. Co powiesz na dodanie do lampy sufitowej spotów lub listwy świetlnej zamontowanej pod szafkami kuchennymi?

Natomiast w większych pomieszczeniach, takich jak salony czy jadalnie, możesz z powodzeniem zastosować większe lampy, na przykład wielopunktowe lampy sufitowe o rozmiarze pasującym do metrażu. Mile widziane jest także oświetlenie punktowe wykorzystane do rozjaśnienia kluczowych obszarów – kącika pracy, miejsca do czytania czy stołu, na którym wspólnie ze znajomymi gracie w planszówki.

Nadrzędna zasada to „nie montuj ani zbyt wiele, ani zbyt mało lamp”. Każda z tych opcji szybko zburzy równowagę świetlną w mieszkaniu i sprawi, że przebywanie w nim nie będzie zbyt przyjemne. Planując aranżację i architekturę mieszkania, stwórz przyłącza dla kilku głównych źródeł światła. Jeśli te okażą się niewystarczające, zawsze możesz dołączyć lampy stołowe lub podłogowe, by rozjaśnić ciemne kąty. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z profesjonalnej pomocy w projektowaniu wnętrza. Specjaliści wiedzą, ile i jakie lampy wprowadzić do mieszkania, by idealnie spełniały swoją funkcję.

Optyczne powiększenie pokoju za pomocą światła

Dobrze dobrane oświetlenie może optycznie dodać pomieszczeniom nawet kilka metrów kwadratowych! Jak osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim stosuj odpowiednio mocne żarówki o neutralnej barwie w oświetleniu głównym. Skutecznie rozjaśnią wnętrze, czyniąc je przestronniejszym. Wykorzystaj oświetlenie punktowe – reflektory, które nakierujesz na konkretne elementy dekoracyjne (plakaty, obrazy itp.). Tak stworzysz wrażenie głębi. Koniecznie włączaj je razem z głównymi lampami, by uniknąć powstawania głębokich cieni, optycznie zmniejszających pokój, zamiast go powiększać.

Barwa światła

Wybór barwy światła zależy od atmosfery, jaką chcesz uzyskać w danym pokoju i docelowej funkcjonalności tej części mieszkania.

  • Kuchnia – tutaj polecamy neutralne lub chłodne światło (barwa w przedziale 4000-5000 K). Sprzyja ono precyzji gotowania i ułatwia rozpoznawanie kolorów produktów spożywczych oraz gotowych potraw. Lubisz robić zdjęcia przygotowanego jedzenia? W takim świetle będzie to znacznie łatwiejsze!
  • Salon – w tym pomieszczeniu potrzebujesz przytulnego, ale jednocześnie nieusypiającego oświetlenia. Niezależnie od tego, jaki rodzaj lampy wiszącej i jakie lampy dodatkowe wybierzesz, wyposaż je w żarówki dające neutralne lub ciepłe światło (3000-4000 K). Zależy Ci na stworzeniu eleganckiego, nowoczesnego wystroju? W takim razie postaw na chłodniejszą barwę (4000 K lub więcej).
  • Sypialnia – nie bez przyczyny do tego pokoju najczęściej trafiają żarówki emitujące światło o ciepłej barwie. Przedział 2700-3300 K współtworzy atmosferę idealną dla wypoczynku. Ułatwia zasypianie i daje pożądane przez wielu uczucie przytulności.
  • Łazienka – tu przydatne jest różnorodne oświetlenie: jasne do codziennych czynności (4000-5000 K) i cieplejsze do relaksujących kąpieli (2700-3000 K). Pierwsze powinno być emitowane przez lampy górne i nad lustrem. Z kolei ciepłą barwę światła zarezerwuj dla lamp bocznych.
  • Domowe biuro – w pokoju przeznaczonym do nauki i pracy koniecznie zamontuj żarówki emitujące neutralne lub chłodne światło (4000-5000 K). Tym sposobem stworzysz otoczenie, w którym będzie łatwiej o skupienie i produktywność.

Moc lampy

Moc lampy pokojowej wyraża się zwykle w jednostce zwanej watem (W). Jest to miara zużycia energii elektrycznej przez żarówkę, która obrazuje intensywność emitowanego przez nią światła. Jednak odkąd w oświetleniu pokojowym dominują lampy LED i inne energooszczędne rozwiązania, wat został zastąpiony przez inne jednostki. Dziś częściej spotkasz lumeny (lm). Określają one miarę natężenia światła i oferują precyzyjniejszy obraz jasności emitowanej przez daną lampę, niezależnie od jej zużycia energii.

Ile lumenów na m2?

To, jaka moc żarówki do pokoju będzie najlepsza, zależy od wielu czynników: wielkości pomieszczenia, jego funkcji, rodzaju oświetlenia, preferencji domowników.

Standardowo uznaje się, że w pomieszczeniach funkcjonalnych (kuchnia, łazienka, pralnia, garderoba itp.) o wielkości 10-15 m2 wystarczy oświetlenie o mocy 3000-6000 lumenów. Im większy pokój i im więcej światła w nim potrzebujesz, tym żarówka powinna być mocniejsza – to jasne. I odwrotnie – im mniejsze i przytulniejsze miejsce, tym lampy muszą być ciemniejsze.

A co z salonem? W tym pomieszczeniu zwykle mamy kilka różnych źródeł światła. Dlatego lepiej zadać pytanie o to, ile lumenów do salonu powinno trafić łącznie. Specjaliści wskazują zakres 4000-8000 lumenów dla pokoju dziennego o metrażu 15-20 m2. Jesteś szczęściarzem i masz większy salon? Zatem sięgnij po odpowiednio mocniejsze żarówki!

Sypialnia jako miejsce odpoczynku nie wymaga dużej ilości lumenów na m2. Spokojnie wystarczy przedział 2000-4000 lm na 15-20 m2. W łazience podobnie, przy czym mocniejsze żarówki wykorzystaj w oświetleniu nad lustrem, a słabsze w lampach bocznych, włączanych gdy potrzebujesz chwili relaksu.

Dodatek: przelicznik lumenów na waty

Długie lata z tradycyjnymi żarówkami wolframowymi przyzwyczaiły nas do prostego doboru mocy oświetlenia – „ile wat na m2”. Schemat ten nie działa jednak w przypadku nowoczesnych, energooszczędnych źródeł światła. Musisz więc wiedzieć, jak przeliczyć waty na lumeny.

Zasadniczo liczba lumenów adekwatna względem jednego wata wzrasta wraz z każdym kolejnym watem. Przykład: w żarówce o mocy 60 W, na 1 W energii przypada 13,43 lm, ale przy 100 W będzie to aż 15,21 lm. Tak przelicznik dla najpopularniejszych mocy żarówek:

  • 25-watowa żarówka = 249 lm żarówka LED = 217 lm żarówka halogenowa;
  • 40-watowa żarówka = 470 lm żarówka LED = 410 lm żarówka halogenowa;
  • 60-watowa żarówka = 806 lm żarówka LED = 702 lm żarówka halogenowa;
  • 70-watowa żarówka = 1055 lm żarówka LED = 920 lm żarówka halogenowa;
  • 100-watowa żarówka = 1521 lm żarówka LED = 1326 lm żarówka halogenowa.

Podsumowanie

Gratulujemy! Nie każdy potrafiłby odpowiedzieć na pytanie, ile lm na m2 należy zarezerwować. Ty już to wiesz! I możesz śmiało przejść do świadomego aranżowania swojego mieszkania, czerpiąc z możliwości, jakie daje prawidłowe dobranie lamp do poszczególnych pomieszczeń.

Pozostałe wpisy