Jak urządzić przestrzeń biurową?

Funkcjonalność to podstawa

Przestrzeń biurowa jest dedykowana pracy. Musi zatem sprzyjać utrzymaniu skupienia i oferować wygodę, która umożliwi przebywanie w jednym miejscu przez kilka godzin dziennie – bez nadmiernego zmęczenia czy znużenia. To oznacza, że nadrzędną zasadą w projektowaniu biura jest funkcjonalność. Możesz osiągnąć ją na kilka sposobów. 

Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce. Biurko niech stanie w spokojnym punkcie, wolnym od rozpraszaczy i z dostępem do dużej ilości dziennego światła, które doda Ci energii. Pod oknem? Jak najbardziej! Zanim jednak na dobre się tam rozgościsz, sprawdź, czy światło nie pada bezpośrednio na monitor komputera. Mogłoby bowiem pogorszyć czytelność ekranu. Nie powinno Cię też oślepiać. Zweryfikuj dostępność gniazdek elektrycznych. Bez tego nowoczesne biuro w domu – z wieloma urządzeniami elektronicznymi – nie istnieje!

Jeśli pracujesz w domu, zadbaj o balans między zawodowymi obowiązkami a odpoczynkiem, wydzielając na biuro osobne pomieszczenie. Wtedy najłatwiej będzie Ci odtworzyć moment skończenia pracy i opuszczenia przestrzeni biurowej. Gdy nie ma takiej opcji, wystarczy kącik w salonie, ale w takiej sytuacji poświęć więcej uwagi na odpowiednie zaaranżowanie biura w domu.

Organizacja pracy w biurze dopasowana do Twoich potrzeb

Nie wszyscy lubimy pracować w identycznych warunkach. A znalezienie optymalnej organizacji biura zaczyna się od zrozumienia swoich preferencji. Wolisz otwartą przestrzeń, czy potrzebujesz pełnej prywatności? Cenisz sobie minimalistyczny wystrój biurka czy lubisz gromadzić na nim przydatne, a czasami po prostu ładne akcesoria? W codziennej pracy potrzebujesz wielu urządzeń i przeglądasz szereg dokumentów? Czy może komputer oferuje i mieści w sobie wszystko, co wymagane na Twoim stanowisku? Zorganizuj swoje biuro tak, by pozwalało na jak najefektywniejsze wypełniane obowiązków, a przy tym było komfortowe!

Oczywiście najlepiej, gdy mamy możliwość zaaranżowania biurowej przestrzeni w pełni z naszym gustem i potrzebami. Nie zawsze jednak tak jest. Pracując w siedzibie firmy z innymi ludźmi lub w domu, ale o ograniczonym metrażu i układzie pomieszczeń, musimy iść na mniejsze lub większe kompromisy. Wtedy pytanie o to, jak urządzić biuro sprowadza się do kwestii delikatnego poprawienia zastanej aranżacji lub ergonomii.

Pamiętaj, że nawet drobne zmiany mogą wprowadzić powiew świeżości do codziennego, zawodowego życia! Dodanie niewielkiego regału pod drukarkę i inne urządzenia, zamontowanie wiszącej półki, na której ustawisz branżowe książki lub kupno organizerów na biurko może znacząco podnieść komfort pracy. Nie bez przyczyny w inspiracjach na nowoczesne biuro często występują rośliny. Poza tym, że ich zieleń jest po prostu przyjemna dla oka, zwiększają zawartość tlenu w powietrzu i nieco obniżają jego temperaturę, co w niektórych przypadkach poprawia efektywność pracowników nawet o kilkanaście procent! Lubisz kalendarze? Ustaw jeden na biurku lub zawieś go na ścianie obok, a widok dat i związanych z nimi obowiązków z pewnością wzmocni Twoją produktywność.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Dla wielu z nas praca oznacza kilkugodzinne siedzenie przy biurku i przed komputerem. W takiej sytuacji ergonomia stanowiska pracy nie jest luksusem, a koniecznością i inwestycją w zdrowie.

Dobrze wyprofilowany fotel i blat ustawiony na wysokości adekwatnej do Twojego wzrostu pozwoli utrzymać naturalną postawę ciała i uchronić przed bólami kręgosłupa. Delikatne uniesienie nadgarstka przy pomocy ergonomicznej podkładki pod mysz komputerową wyraźnie zmniejszy ryzyko cieśni nadgarstka – bardzo niebezpiecznej dolegliwości. Z kolei zachowanie 50-70 cm odległości twarzy od monitora to prosty sposób na redukcję zmęczenia oczu. Może też spowolnić rozwój wady wzroku. Słusznym pomysłem są również okulary z filtrem światła niebieskiego, zwłaszcza jeśli zdarza Ci się pracować wieczorami i doświadczasz problemów z zasypianiem. 

Zastanawiając się, jak urządzić biurko, nie pomijaj roli oświetlenia. Zapewnij sobie dostęp do naturalnego światła i dobrej jakości lampy biurkowej. Skorzystasz z niej, gdy zapadnie zmrok i gdy trafisz na wyjątkowo pochmurny dzień. Mówiąc o ergonomii, nie możemy zapominać o przerwach w pracy. Na każdą godzinę siedzenia zarezerwuj kilka minut przechadzki. Mile widziane są także skłony, rozciąganie karku i nadgarstków.

Uwierz, to nie wymysły, a najprostsze sposoby na poprawienie koncentracji i wydajności w pracy. Czasami wstanie od biurka i wyjrzenie za okno działa lepiej niż kolejna filiżanka kawy. Z kolei wygodne siedzisko i blat pozwolą Ci pracować dłużej z niezmiennym komfortem i chęcią do działania.

Aranżacja wzmacniająca kreatywność i efektywność

Czy wiesz, że kolor ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie? Jasne odcienie, takie jak błękit czy zieleń, kojarzone ze spokojem i naturą, mogą pobudzać kreatywność. A intensywniejsze akcenty, jak żółć czy czerwień, dodają energii i sprzyjają otwarciu na nowe pomysły. Dlatego koniecznie zastanów się nad kolorystyką ścian, mebli i dodatków w Twoim biurze. Najlepiej, gdy będą spójne i zgodne z efektem, jaki chcesz osiągnąć. W katalogach z aranżacjami nowoczesnego biura znajdziesz wiele pomysłów. Możesz też skorzystać z doradztwa profesjonalisty, w tym przypadku projektanta wnętrz.

W odpowiedzi na pytanie o to, jak urządzić biuro w pracy trzeba poruszyć wątek układu funkcjonalnego. W skrócie – chodzi o to, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a meble ustawić w taki sposób, by poruszanie się po biurze wymagało jak najmniejszego wysiłku. Zamiast umieszczać biurko w centralnej części pomieszczenia, wybierz miejsce przy ścianie. Nie tylko nie będzie trzeba wymijać mebla, ale też zyskasz dostęp do ściany, która stwarza kolejne możliwości aranżacyjne, na przykład umieszczenie inspirujących plakatów czy kalendarza. W biurze w siedzibie firmy ważne jest również, by przemyśleć rozmieszczenie różnych stanowisk: pracy, spotkań z klientami, kącika relaksu. Cel – utrzymanie płynności komunikacji, w tym zachęcenie do wymiany pomysłów i interakcji między pracownikami.

Nie bagatelizuj roli dekoracji. Są potrzebne nawet w tak funkcjonalnej przestrzeni, jak biurowa. Do najpopularniejszych należą zielone rośliny, plakaty z inspirującymi cytatami, lustra, a także dekoracyjne lampy stołowe, designerskie zegarki i mini-biblioteczki z branżową literaturą.

Jak urządzić małe biuro?

Z urządzeniem dużego gabinetu raczej nie ma problemów. Te pojawiają się, gdy trzeba zaplanować wystrój i wyposażenie małego biura. Najważniejsza zasada to optymalizacja i racjonalne podejście. Wybieraj minimalistyczne i funkcjonalne meble, z opcją przechowywania, na przykład biurko z kilkoma szufladami. Zamontuj półki i szafki ścienne – to pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pionowej. Ściany pomaluj jasnymi kolorami, by optycznie powiększyć pokój i zawieś przynajmniej jedno lustro, by dodatkowo wzmocnić ten efekt. Zainwestuj w dobrą lampę sufitową, która równomiernie oświetli pomieszczenie, dodając mu przestronności. Wyposaż małe biuro w organizer kabli. Dzięki niemu nie będą plątać się pod nogami, a gabinet od razu stanie się bardziej uporządkowany. Zadbaj również o ład na biurku. Stojaki na długopisy, teczki na dokumenty, ładny kosz na śmieci to absolutna podstawa!

Podsumowanie

To, jak urządzić biuro w domu lub siedzibie firmy sprowadza się do umiejętnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, wyboru ergonomicznych mebli i sprawnego operowania kolorami. Potrzebne są też dodatki, dzięki którym Twoje stanowisko pracy zyska osobisty charakter. Zachęcamy do szukania inspiracji i ich samodzielnego wdrażania w życie lub skorzystania z pomocy profesjonalnego doradcy – ten najlepiej wie, co tworzy idealne biuro!

Pozostałe wpisy