Zalety domów bliźniaczych

#

30.04.2019

Marzenia o własnym ogródku można zrealizować w jednej z trzech opcji: dom wolnostojący, dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Obecnie coraz częściej wybieranym typem zabudowy są domy bliźniacze. Przyjrzyjmy się zatem zaletom takiego rozwiązania.

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Mając wciąż na uwadze serię włamań do domów jednorodzinnych na terenie powiatu poznańskiego, ten argument stawiamy dzisiaj na pierwszym miejscu. Sąsiad może na wyraźną prośbę „doglądać” domu podczas naszej nieobecności. Zwróci uwagę na dziwne sytuacje, ale jest też pierwszą osobą, do której można się udać z prośbą o pomoc w nagłych wypadkach. Czujne oko i ucho sąsiada to doskonałe zabezpieczenie.

Niemniej ważną zaletą domów bliźniaczych jest ich lokalizacja. Mniej restrykcyjne wymagania odnośnie działek dają możliwość ich budowy bliżej miasta i obiektów infrastruktury, takich jak: sklepy, przychodnie, szkoły itp. Niejednokrotnie takie domy znajdują się w ścisłym centrum miasta, a ich położenie jest doskonale skomunikowane z najważniejszymi obiektami usługowo-handlowymi i pożyteczności publicznej.

Mocną stroną domu bliźniaczego jest własny ogród, w którym możemy odpocząć i spędzić czas z przyjaciółmi. Inwestorzy, którzy rozważają dom szeregowy lub bliźniaczy, decydują się najczęściej na drugą opcję, gdyż mają możliwość przemieszczania się po ogrodzie pomiędzy tyłem domu, a jego frontem, co nie jest możliwe w przypadku domów szeregowych (nie licząc segmentów szczytowych). Z kolei dla osób zapracowanych czy nie posiadających umiejętności ogrodniczych, dom bliźniaczy jest potencjalnie wygodniejszy w stosunku do domu jednorodzinnego, gdyż działka jest nieco mniejsza i pielęgnacja ogrodu nie wymaga tak dużej pracy, jak to ma miejsce w ogrodzie domu jednorodzinnego.

Kolejnym atutem popularnych bliźniaków są niższe koszty ogrzewania poprzez ograniczenie strat ciepła, a to dzięki wspólnej ścianie pomiędzy lokalami. Fakt dzielenia z kimś zabudowy przyczynia się również do integracji z sąsiadami, bez utraty swojej prywatności. A występująca czasami potrzeba kompromisu, pozwala na rozwinięcie umiejętności negocjacji.

Domy w zabudowie bliźniaczej często określane są mianem domów rodzinnych. Coraz więcej osób szuka takich domów wraz ze swoimi przyjaciółmi lub też członkami rodziny. Na życie w harmonii pozwala mieszkanie w domu z własnym, prywatnym wejściem oraz warunkami zbliżonymi do domów wolnostojących, przy jednoczesnym bliskim kontakcie z ważnymi dla nas osobami. Warto podkreślić, że obie części bliźniaka stanowią prawnie całkiem osobne domy, więc jakakolwiek zmiana planów życiowych osób zamieszkujących jedną połowę (np. sprzedaż), nie zdezorganizuje życia mieszkańcom drugiej połowy.


Podobał Ci się artykuł?
Polub go na Facebooku

Czytaj więcej

Remonty domów | Remonty wnętrz | Usługi remontowe | Usługi budowlane | Architekt | Kompleksowa aranżacja wnętrz | Kompleksowe projekty wnętrz | Projekty aranżacji wnętrz | Projekty wnętrz | Budowa domów | Projektowanie domów | Projekty budowlane