Walka ze smogiem w domu

#

29.04.2019

Smog jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia, stykamy się z nim szczególnie w większych miastach każdego dnia. Jednak nie jest on obecny jedynie na ulicach. Może również przenikać do naszych domów czy biur. Okazuje się, że wystarczy zastosowanie kilku zasad i nieliczne zmiany, aby ograniczyć jego szkodliwe działanie dla naszego organizmu.
 

Rośliny antysmogowe

Wiele roślin doniczkowych posiada niezwykłe właściwości i umiejętności oczyszczania powietrza. Można je pięknie wkomponować w wystrój wnętrza lub stworzyć coś na kształt ogrodu zimowego, jeśli tylko mamy na to miejsce. Taki element projektu powinniśmy odpowiednio wcześniej omówić z firmą, której będziemy zlecać budowę i aranżację wnętrz w naszym domu. Do roślin oczyszczających powietrze ze szkodliwych substancji zaliczamy m.in. bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, chryzantemę czy dracenę odwróconą.
 

Wietrz mieszkanie mądrze

Absolutnie nie powinniśmy rezygnować z wietrzenia pomieszczeń, gdyż cyrkulacja powietrza, wentylacja i wymiana powietrza są konieczne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Konieczne jest więc regularne wietrzenie. Jednak zimą, gdy powietrze, którym oddychamy na zewnątrz jest zanieczyszczone najlepiej będzie ograniczyć otwieranie okna do maksymalnego minimum i robić to głównie rano. Sprawdzajmy również dostępne dla naszego miasta alerty antysmogowe.
 

Zastosuj w swoim domu jonizator powietrza

Jest to urządzenie, które wytwarza aniony tlenu, jak również nieszkodliwy dla nas ozon. Te cząsteczki mogą przeciwdziałać występującym w naszym domu jonom dodatnim – pyłowi, cząsteczkom kurzu, wirusom oraz innym zanieczyszczeniom. W ten sposób stają się one zdecydowanie cięższe i opadają niżej. Dzięki temu oddziaływaniu nie dochodzi do ich wdychania, a powietrze jest zdecydowanie czystsze oraz zdrowsze.
 

Odpowiednie okna i drzwi

Prawda jest taka, że nawet przy zamkniętych oknach pewne ilości szkodliwych substancji mogą przedostać się do naszych mieszkań i domów. Korzystne jest więc sprawdzenie stanu naszych okien i jeśli zachodzi taka konieczność, to możliwie jak najszybsze wymienienie ich na nowe. Świetnie sprawdzą się przykładowo takie wyposażone w specjalne nawiewniki, wyposażone w filtr antysmogowy. Jest on wysoce skuteczny, gdyż wyłapuje nawet 89% pyłu PM10. Jeśli dopiero budujemy dom, lub rozpoczynamy aranżację mieszkania również warto postawić właśnie na takie okna. Inną, tańszą opcją są specjalne antysmogowe markizy oraz ramki o działaniu filtrującym na okna. Zastosowanie takich elementów i konieczność ich odpowiedniego doboru ustalmy wcześniej z firmą, która zajmuje się budową lub remontem i projektami.
 

Montaż oczyszczacza powietrza

Kupno dobrej jakości powietrza również przyczynia się do eliminacji trujących substancji w powietrzu w naszym mieszkaniu czy domu. Każdy z nich wyposażony jest w system filtrów, są energooszczędne, bezobsługowe i nie wydają żadnych dźwięków w czasie swojej pracy. Wyglądają ładnie więc można je wkomponować w każde wnętrze. Istotne jest, że te najwyższej jakości są w stanie oczyścić powietrze niemal w 100%.
 

Stosuj nawilżacz powietrza

Możesz kupić specjalne urządzenie lub stosować bardziej tradycyjne metody w postaci wieszania ceramicznych nawilżaczy na grzejnikach. Cząsteczki wody mają umiejętność wiązania się ze szkodliwymi substancjami z powietrza, a w konsekwencji stają się one cięższe i opadają, a ich wdychanie staje się niemożliwe.
 

Montaż instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Rekuperator posiada dwa filtry – przy nawiewie i wywiewie. Funkcję antysmogową pełni filtr przy wentylatorze nawiewnym. Wielkość smogu jest określana przez pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm. Filtry do rekuperatora standardowo występują w klasie G3/G4, pozwalają one zatrzymać większość zanieczyszczeń. Można również zainstalować filtry o wyższej skuteczności:
filtry w klasie F4 (klasie EU4), które zatrzymują od 50 do 85% pyłu o wielkości 3-10µm
filtry w klasie F7 (klasa EU7), które zatrzymują powyżej 90% pyłu o wielkości 1-10 µm, jak również do 75% pyłu o rozmiarze 0,3-1µm, innymi słowy: blokują przedostanie się do domu wszelkiego rodzaju pyłów, sadzy czy zarodników grzybów, a nawet są w stanie wyłapać dym tytoniowy oraz bakterie.


Podobał Ci się artykuł?
Polub go na Facebooku

Czytaj więcej

Remonty domów | Remonty wnętrz | Usługi remontowe | Usługi budowlane | Architekt | Kompleksowa aranżacja wnętrz | Kompleksowe projekty wnętrz | Projekty aranżacji wnętrz | Projekty wnętrz | Budowa domów | Projektowanie domów | Projekty budowlane