Remont pokoju dziecka

#

19.04.2019

Pokój dziecięcy jest miejscem w naszym domu, które przechodzi na przestrzeni lat znaczącą metamorfozę. Gdy na świat przychodzi maleństwo, zależy nam na przygotowaniu dla niego wyjątkowego miejsca, spersonalizowanego i dopasowanego do jego potrzeb. Pierwsze zmiany większość rodziców wprowadza już po upływie 2-3 lat, gdy dziecko zwiększa swoją aktywność, zaczyna bawić się zabawkami czy rysować. W tym czasie pojawiają się pierwsze zainteresowania, więc pokój przechodzi metamorfozę i tak pojawiają się w nim pierwsi bohaterowie ulubionych bajek.

 

Zmian ciąg dalszy…

Jednak to jeszcze nie koniec zmian, jakie czeka królestwo naszej pociechy. Kolejny etap to początek szkoły. W tym czasie potrzebne staje się chociażby biurko, więc znów należy odpowiednio przeorganizować pomieszczenie. Zmieniają się również zainteresowania, a wiele zabawek czy kolorów stają się zbyt dziecinne. Nastolatek chce od swojego pokoju zupełnie czegoś innego – ma być doroślejszy, praktyczny. Wszystkie te zmiany i odpowiednie zaaranżowanie pokoju dla dziecka jest stosunkowo kłopotliwe dla wielu rodziców. Jednak nie musimy podejmować się tego samodzielnie. Na rynku działają firmy, które zajmą się realizacją takich projektów w pełni kompleksowo. Jak jednak pogodzić oczekiwania dziecka, aby zrealizować marzenia o idealnym pokoju i nie nadszarpnąć przy tym domowego budżetu?

 

Myśl perspektywicznie

Wiemy, jest to trudne. Gdy na świat przychodzi maleństwo, ogarnia nas czyste szaleństwo. Dlatego warto zastanowić się nad jego pokojem wcześniej. Klasyka sprawdza się najlepiej. Stonowane i neutralne kolory ścian pozwolą na łatwe przearanżowanie pokoju na dalszych etapach rozwoju naszego dziecka. Pasują zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki. W przypadku, gdy do pokoju dołączy drugie dziecko odmiennej płci, z łatwością dostosujemy go do obojga. Zamiana pokojów pomiędzy bratem a siostrą również w takiej sytuacji nie powinna nam sprawić trudności. Wystarczą dodatki, aby stworzyć doskonałą przestrzeń dla każdego z nich.

Producenci mebli wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców i obecnie na rynku znajdziemy szeroką ofertę mebli, które rosną wraz z dzieckiem. Począwszy od krzeseł, przez biurka, aż po łóżka. Warto przejrzeć dostępne modele, jeśli planujemy, aby posłużyły dłużej niż 3 – 4 lata.

Kolory, które są bardzo ważne w pokoju dziecka wprowadzajmy w dodatkach: plakatach z ulubionymi bohaterami czy fototapetach w ramach, narzutach na łóżko, poduszkach czy zasłonach. Zabawki same w sobie są także bardzo kolorowym elementem wystroju, chociaż jesteśmy zwolennikami eksponowania tylko pojedynczych egzemplarzy. Pozostałe powinny być ukryte w szafkach oraz dekoracyjnych i funkcjonalnych skrzyniach lub koszach.

Wybór podłogi w pokoju dziecka jest niezwykle istotny. Odradzamy wykładziny, ponieważ kumulują w sobie kurz, roztocza i bakterie – bardzo niebezpieczne, gdy nasze dziecko jest alergikiem, ale również niepraktyczne ze względu na to, że dziecko często używa farb, kredek i plasteliny – materiałów trudnych do usunięcia z wykładziny czy dywanu. Naturalna deska jest materiałem najbardziej przyjaznym i ekologicznym, wymaga jednak stałej pielęgnacji, panel podłogowy z kolei jest prosty w eksploatacji, lecz może zawierać szkodliwe substancje, dlatego warto dokładnie sprawdzić jego skład. Wybór pozostawiamy rodzicom.

 

Mały pokój – wielkie możliwości

Okazuje się, że współcześnie mamy możliwość skorzystania z wielu rozwiązań, które sprawią, że nawet niewielka przestrzeń zostanie odpowiednio wykorzystana. W wielu dzisiejszych mieszkaniach pokoje przeznaczone dla dzieci są po prostu małe, a jeszcze większy problem pojawia się jeśli ma w nim zamieszkać dwoje. Zastosowanie sprytnych schowków, które od góry są siedziskami, składanych blatów biurek czy rozkładanych łóżek lub antresoli świetnie się sprawdzi i pozwoli zyskać zdecydowanie więcej miejsca dla dzieci na zabawę i rozmaite aktywności. Oczywiście wszystko uzależnione jest od tego w jakim wieku jest dziecko. Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń z pewnością opłacalna okaże się współpraca z projektantem i odpowiednim wykonawcą. W ten sposób uzyskamy zapewne zdecydowanie lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

 

Kiedy najlepiej przeprowadzić remont pokoju dziecka?

Zdaniem wielu rodziców najlepszym okresem są wakacje lub ferie zimowe, gdy dziecko może wyjechać do dziadków lub na obóz czy kolonie – oczywiście przy starszym dziecku. Przy młodszym warto zaplanować wszystko tak, aby maluch jak najmniej czasu spędzał w domu, gdyż wszechobecny hałas, pył i kurz jest niebezpieczny dla jego zdrowia. Na rynku można znaleźć również firmy budowlane, które zorganizują swoim klientom pobyt w hotelu lub wakacje na czas remontu. Opcja droższa, ale warta rozważenia. Odpowiednie zaplanowanie prac i wynajęcie profesjonalnej firmy, która zaprojektuje i wyremontuje pokój dla naszego dziecka z pewnością skróci czas oczekiwania na nową, dopasowaną do nowych potrzeb przestrzeń.

Jeśli jednak planujemy przeprowadzić remont samodzielnie, pamiętajmy, aby sprawdzić atesty na użyte podczas prac materiały: farby, lakiery, kleje itp. Powinny posiadać atest dopuszczający ich użycie w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci.

 

Czym kierować się w czasie remontu pokoju dziecka?

W pierwszej kolejności podejdźmy do tej kwestii praktycznie. Wypiszmy wszystkie elementy, które są istotne. Począwszy od kolorów ścian przez rodzaj podłogi po umeblowanie i dodatki. W pokoju dziecka muszą się znaleźć: dopasowane do wieku łóżko, szafa na ubrania, regał lub zamykane szafki czy pojemniki na zabawki. Przy mniejszym dziecku dodatkowo przewijak oraz fotel dla mamy do karmienia, a przy większym biurko. Kolejne na liście powinny pojawić się zainteresowania dziecka, jego upodobania czy pierwsze pojawiające się pasje. Taka osobista checklista pozwoli na stworzenie krok po kroku wyjątkowego pokoju.

 


Podobał Ci się artykuł?
Polub go na Facebooku

Czytaj więcej

Remonty domów | Remonty wnętrz | Usługi remontowe | Usługi budowlane | Architekt | Kompleksowa aranżacja wnętrz | Kompleksowe projekty wnętrz | Projekty aranżacji wnętrz | Projekty wnętrz | Budowa domów | Projektowanie domów | Projekty budowlane