Dom dla alergika

#

16.01.2018

ALERGIA – zmora naszych czasów, uznawana za najczęściej występujące schorzenie. Obecnie trudno jest znaleźć kogoś, kto w swoim towarzystwie nie ma choćby jednej osoby z alergią. Alergik musi dostosować swoje najbliższe otoczenie do swojej przypadłości. Jak więc przygotować DOM dla ALERGIKA? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie materiały wybrać? Czego unikać? Oto nasze porady.

LOKALIZACJA – alergikom na pyłki drzew, traw, chwastów, żyta doradzamy dokładną analizę lokalizacji. Tereny zielone kuszą świeżym powietrzem i pięknym krajobrazem, niestety nie wpływają pozytywnie na zdrowie. Należy unikać terenów z bliskością pól uprawnych i łąk, a własny ogród urządzić w minimalistycznym stylu z dużą ilością kamieni i roślin iglastych.

MURY – pleśń i grzyby to czynnik, który należy bezwzględnie wyeliminować w domu alergika. Jeśli stawiacie nowy dom – zadbajcie o bardzo dobrą izolację przeciwwilgociową i zastosujcie materiały, które zapobiegają zawilgoceniu ścian. Należy również wykonać staranne ocieplenie domu, zwracając szczególną uwagę na nadproża i wieńce. Kupując gotowy dom, przyjrzyjmy się dokładnie murom i ścianom wewnątrz budynku. Zaimpregnujcie mury bezbarwnym impregnatem. W razie potrzeby zainwestujcie w profesjonalnie osuszanie.

 

ŚCIANY – należy zrezygnować z tynków mineralnych, dających porowatą powierzchnię i zadbać o gładkie ściany. Wszelkie szczeliny sprzyjające osadzaniu się kurzu powinny zostać wypełnione, a występy w ścianach wyrównane. Unikajmy tapet czy boazerii. Postawmy na farby wodne i produkty ekologiczne. Farby niemieckie i skandynawskie mają znak błękitnego anioła, na puszkach polskich produktów widnieje znak ekologiczny E lub rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

PODŁOGI – idealna podłoga dla alergika to podłoga gładka, łatwa w utrzymaniu, nie przyciągająca kurzu. Bardzo dobrym wyborem będzie podłoga drewniana z szerokich desek polakierowana nietoksycznym lakierem wodorozcieńczalnym. Szczególną ostrożność należy zachować przy wyborze drewna egzotycznego, gdyż często ma ono w sobie naturalne olejki, mogące wywołać alergię. Panele są tańszą wersją podłogi drewnianej, jednakże mają właściwości przyciągające kurz i należy często je myć. Wybierajmy panele z atestem PTA. Dobrym wyborem jest terakota, czy podłoga z korka. Absolutnie nie używać dywanów czy wykładzin.

WENTYLACJA – najbardziej optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna utrzymywać się na poziomie 55-60 %, aby rozwój alergenów był ograniczony. Z tego względu należy zadbać o dobrą wentylację. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej wraz z filtrem powietrza (należy przy tym pamiętać o regularnych wymianach filtrów) lub rekuperacji, która nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów.

OGRZEWANIE – jeśli to możliwe, zrezygnujmy z ogrzewania paliwem stałym – jak węgiel, biomasa, drewno opałowe – na rzecz ogrzewania gazowego. Planując budowę domu, w którym mieszkać będzie alergik, zdecydujmy się na ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe lub ścienne – zamiast zastosowania tradycyjnych konwektorowych grzejników, gdzie im wyższą temperaturę mają grzejniki, tym powodują intensywniejszą cyrkulację powietrza, a wraz z nim cyrkulację kurzu z roztoczami i zarodnikami grzybów. Jeśli już musimy postawić na grzejniki, zdrowszym rozwiązaniem jest wybór grzejników płytowych.

WYPOSAŻENIE – urządzając dom dla alergika zachowajmy minimalizm. Nieduża ilość mebli, najlepiej drewnianych, o prostych wzorach, bez zbędnych zdobień. Zrezygnujmy z otwartych regałów i półek. Kanapa czy fotele powinny być ze skóry (naturalnej bądź ekologicznej). Dobrym rozwiązaniem będzie także pozbycie się zasłon czy firan. Jeśli możemy, zlikwidujmy również rolety czy żaluzje. Łóżko powinno być drewniane lub metalowe z piankowym antyalergicznym materacem oraz antyalergiczną pościelą ze sztucznych tworzyw, które z łatwością można czyścić w domowych warunkach.


Podobał Ci się artykuł?
Polub go na Facebooku

Czytaj więcej