lafhome

Inspiracje
Slide 1

Czas pandemii koronawirusa wielu z nas wykorzystało na zaległe remonty w mieszkaniach lub urządzanie ich od zera. Niestety musimy za to coraz więcej płacić. Dlaczego ceny rosną?

ILE MUSIMY ZAPŁACIĆ?

Wykończenie mieszkania z miesiąca na miesiąc jest coraz droższe. We wrześniu 2021 r. ceny materiałów budowlanych były aż o 21,7% większe niż rok wcześniej. Według portalu Muratorplus, przez rok wzrosły ceny z 19 na 20 grup materiałów. Od początku tego roku płytki, łazienki i kuchnie podrożały o 5,4%, wyposażenie i AGD o 4,9%, a farby i lakiery o 3,9%. To tylko nieliczne przykłady wzrostu cen materiałów potrzebnych do wykończenia wnętrz. Poza nimi rosną także ceny usług, takich jak: malowanie ścian, montaż paneli podłogowych czy usługi stolarskie.

PANDEMIA

W czasach lockdownu wszyscy zostaliśmy zamknięci w swoich mieszkaniach. Podczas społecznej izolacji Polacy jeszcze chętniej remontowali swoje nieruchomości. Często zmieniali swoje wnętrza korzystając przy tym ze sklepów internetowych. W 2020 roku na trzecim miejscu najczęściej kupowanych produktów online były farby.

Koronawirus sprawił wiele kłopotów firmom oferującym usługi budowlane, remontowe czy wykończeniowe oraz sklepom i producentom materiałów. Część z nich musiała zakończyć swoją działalność, a inne podnieść ceny, aby się utrzymać. Co za tym idzie, przeprowadzenie remontu w mieszkaniu stało się droższe.

Według danych portalu Oferteo.pl, podczas pierwszych miesięcy 2021 roku padł rekord popytu na usługi remontowe. Liczba zleceń wykończenia mieszkań zrosła ponad dwa razy rok do roku.

INFLACJA

Inflacja w Polsce zbliża się do 7%. Po raz pierwszy od 20 lat przekroczyła poziom 6% rocznie. Mamy aktualnie do czynienia z rekordowymi wzrostami cen. Nie omija to rynku budowlano-remontowego. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku tego roku wzrosły o 6,8% w porównaniu z rokiem 2020.

Ceny materiałów budowlanych po części nakręcają rekordy inflacji. Koszty związane z utrzymaniem i wyposażeniem mieszkań i domów znalazły się na drugim miejscu wśród głównych źródeł wzrostu inflacji. Według analizy HRE Investments odpowiadają one za 1,3 punkty procentowe bieżącej inflacji.

Powodów wzrostu cen wykończenia mieszkań jest wiele. Poza rosnącą inflacją czy pandemią, która wpłynęła na rynek, wymienia się często także wzrost płacy minimalnej, rosnące ceny paliwa i energii oraz zapowiedzi nowych rozwiązań podatkowych.

Aktualnie ceny remontów osiągają rekordy i w najbliższym czasie nie zapowiada się na zmiany w tej kwestii. 

Wykończ mieszkanie w atrakcyjnej cenie! Skorzystaj z oferty specjalnej LafHome.

Zostaw numer - Oddzwonimy

Provide us with your phone number

Zostaw numer - Oddzwonimy

Your callback has been sent sucessfully

Strona LafHome używa cookies

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza na to zgodę Czytaj więcej…

Zrozumiałem