lafhome

Inspiracje
Slide 1

Prostota, brak zbędnych dekoracji, ład i czystość formy – tak w skrócie można podsumować styl minimalistyczny, który na dobre zagościł w naszych domach. Po latach bogatych we wzory, kolory, dekoracje i faktury, przyszedł czas na uspokojenie naszych wnętrz.

Coraz częściej mamy potrzebę przebywać w miejscach, gdzie nie przytłaczają nas przedmioty, a przestrzeń jest uporządkowana, niejednokrotnie dająca wrażenie niezagospodarowanej.

Minimalizm nie oznacza jednak chłodu. Z powodzeniem możemy stosować drewno czy tkaninę, materiały nadające wnętrzu ciepły klimat. To styl, który doskonale sprawdzi się w kuchni – dla wielu z nas – sercu domu.

Podstawowe zasady tworzenia kuchni minimalistycznej:

SPRYTNE SZAFKI I SCHOWKI
Na etapie planowania kuchni należy zadbać o odpowiednią ilość szafek oraz zabudowy sprzętu AGD tak, aby wszystkie kuchenne sprzęty, przybory i akcesoria miały swoje miejsce w zamykanych szafkach i schowkach. Z uwagi na wygodę korzystania, w procesie projektowania, funkcjonalność i ergonomiczność mają priorytetowe znaczenie. Ukryjmy zatem wszystko za frontami szafek, ale pamiętajmy o zapewnieniu łatwego, nieskrępowanego dostępu do ich zawartości.

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
Unikaj zbędnych ozdób, wzorzystych tkanin, przytłaczających dodatków, elementów z wytłoczeniami lub też o bardzo nieregularnych i agresywnych kształtach i kolorach. Im mniej elementów w kuchni wyeksponujesz, tym lepiej. Ilość kolorów użytych w aranżacji zamknij maksymalnie w trzech. Minimalizm nie oznacza jednak, że nie możesz sobie pozwolić na elementy dekoracyjne, które dodają charakteru Twojej kuchni, ale ogranicz je do designerskiego sprzętu czy akcesoria (np. czajnik, ekspres do kawy, stojak na wino, półmisek na owoce) albo uchwytów szafek czy krzeseł.

„CZYSTY” KOLOR
Kuchnia minimalistyczna to kuchnia czysta, kuchnia w której panuje porządek i doskonała organizacja. Idealnym zabiegiem do uzyskania takiego efektu jest zastosowanie odpowiednich kolorów. Doskonale sprawdza się biel i jej różne odcienie. Białe, jasne wnętrza sprawiają wrażenie nie tylko większych, ale również sterylnych. Biel jest idealna do małych kuchni, w których każdy centymetr został dokładnie rozplanowany oraz do kuchni pozbawionych światła dziennego lub też mających go niewiele. Na jej przeciwległym biegunie znajduje się czerń, która jest również bardzo dobrym wyborem. Uspokaja wnętrze i czyni je bardziej ekskluzywnym. Umiejętnie zastosowana – nie przytłacza, a nawet sprawia wrażenie głębi. Trzecim kolorem, który z powodzeniem możemy zastosować w kuchni minimalistycznej jest drewno. Podstawowym jego zadaniem jest ocieplenie wnętrza, lecz aby sprawdził się w tym stylu powinniśmy zastosować go na większej powierzchni lub wyłącznie w dekoracyjnym dodatku, który chcemy wyeksponować. Pośrednie rozwiązania nie spełnią oczekiwań stylu.

Powyższe trzy kolory są oczywiście rozwiązaniem najprostszym i najbezpieczniejszym. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani wyłącznie na trzy barwy. Inny kolor również może pojawić się w takim wnętrzu, ale musi być odpowiednio dobrany. Unikajmy krzykliwych kolorów – czerwieni, pomarańczu, żółci oraz kolorów bardzo nasyconych (chyba, że zastosujemy te kolory jedynie w kilku dodatkach). Postawmy na kolory eleganckie: butelkową zieleń, granat, królewski błękit czy różne odcienie szarości.

 

 

ŁĄCZENIE PRZESTRZENI
Na rynku znajdziemy wiele mieszkań, w których salon jest połączony z kuchnią, a nawet takich, gdzie kuchni samej w sobie nie ma, a istnieje ona wyłącznie w formie aneksu kuchennego. W takich wnętrzach należy zadbać o to, aby połączyć te dwa pomieszczenia – teoretycznie o różnym przeznaczeniu – w jedną całość. Nie powinniśmy wydzielać sztucznie tych stref. Niech kuchnia będzie częścią salonu. To niezawodny sposób, aby minimalizm zagościł w naszym mieszkaniu.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów kuchni w stylu minimalistycznym. Może znajdziecie wśród nich propozycję, która zachwyci i którą chcielibyście się zainspirować.

Zostaw numer - Oddzwonimy

Provide us with your phone number

Zostaw numer - Oddzwonimy

Your callback has been sent sucessfully

Strona LafHome używa cookies

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza na to zgodę Czytaj więcej…

Zrozumiałem