lafhome

Inspiracje
Slide 1

Stajemy się narodem coraz bardziej otwartym na ludzi i świat. Jesteśmy częścią nowoczesnej Europy, chcemy żyć i mieszkać jak nowocześni Europejczycy. Czasy ciemnych oraz ciasnych wnętrz PRL należą już do przeszłości.

 W ciągu ostatnich 25 lat przeszliśmy niezwykłą metamorfozę. Nowe podejście do życia koresponduje z nowym podejściem do architektury. Dzisiaj kochamy światło i przestrzeń. Obecnie budynki biurowe oraz domy jednorodzinne projektowane są z dużą ilością przeszkleń, które stały się wyróżnikiem nowoczesnej architektury.
Jeszcze nie tak dawno podziwialiśmy ogromne okna holenderskich domów, które pozbawione firan i zasłon budziły niejednokrotnie naszą ciekawość. Obecnie takie domy możemy zobaczyć na niejednym polskim osiedlu, a powierzchnia przeszkleń jest coraz większa, niejednokrotnie są to całe ściany domów.

ZALETY I WADY DUŻYCH PRZESZKLEŃ
Niepodważalnie najważniejszą zaletą wielkoformatowych okien jest doświetlenie pomieszczeń, przez co sprawiają one wrażenie większych niż są w rzeczywistości. Idealnie sprawdzają się w domach, które mają ogród lub naturalny krajobraz za oknem, jak jezioro, góry, las, park czy innego rodzaju pas zieleni. Duże okna otwierają dom na ogród czy taras, a granica pomiędzy wnętrzem a ogrodem delikatnie zaciera się. Dodatkowo ich nowoczesny wygląd nadaje lekkości całej bryle budynku. Wnętrza są bardziej eleganckie.
Przy dużych przeszkleniach warto pomyśleć o montażu osłon przeciwsłonecznych w postaci żaluzji, rolet czy coraz popularniejszych markiz. Pomimo, że żyjemy w umiarkowanym klimacie, latem słońce szybko „zrobi swoją robotę” i przegrzeje nasz dom, szczególnie jeśli przeszklenia będą po stronie południowej lub południowo-zachodniej.

Nie warto jednak z nich z tego powodu rezygnować, ponieważ dni w Polsce przez większą część roku krótkie i niestety również pochmurne, a dzięki dużym oknom będzie można dłużej cieszyć się naturalnym światłem we wnętrzu, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię. Z kolei zimą, ściana przeszklona z tytułu dużo mniejszej izolacyjności termicznej pozbawia nas ciepła przez tworzące się tzw. mostki termiczne.
Jedną z szybko zauważalnych wad dużych przeszkleń jest niewątpliwie ich wyższa cena i bardziej skomplikowany montaż, który najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie polecanej lub wskazanej przez producenta. Do innych można zaliczyć uwagi o mniejszym bezpieczeństwie od standardowej stolarki, jednakże obecna technologia pozwala na produkcję bardzo bezpiecznych szyb. Szkło klejone, czyli laminowane, jest nawet 30% droższe niż zwykłe, ale przy tym bezpieczniejsze, ponieważ po rozbiciu stanowi jeden element, natomiast szkło hartowane po rozbiciu rozpada się na setki drobnych kawałków o tępych krawędziach, a w użytkowaniu nie nagrzewa się tak mocno, jak zwykłe szkło. Na rynku można znaleźć również wiele rozwiązań antywłamaniowych, których zastosowanie podnosi nasze bezpieczeństwo.
Kolejną niedogodnością może być praca, jaką musimy wykonać przy myciu okien, ale dotyczy to wyłącznie osób, które z założenia nie lubią tego typu prac. Zawsze jest możliwość wynajęcia firmy lub osób, które za nas okna umyją.

KONSTRUKCJA OKIEN
Z szerokiej oferty możemy wybrać okna z profili aluminiowych (najdroższych), drewnianych, drewniano-aluminiowych oraz PVC (najtańszych); wyróżnić możemy okna nieotwierane (okna stałe w witrynie tzw. fiks), uchylne oraz otwierane. Wśród otwieranych mamy okna otwierane w poziomie, okna składane, składano-przesuwne lub okna przesuwne.

Wybór profili i szyb powinien być dokonany na podstawie wyliczeń dotyczących sztywności konstrukcji, gdyż to ona wpływa na wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania dużych okien. Skrzydła okienne są bardzo ciężkie, a jeżeli stawiamy za ich pomocą ściany, to jeden element może ważyć nawet 500 kg. Dlatego tak istotne jest zaufanie specjalistom, którzy do dobiorą idealne rozwiązanie do naszego domu.

Profile z aluminium

Jest to bardzo wytrzymały materiał, nie wymagający specjalnych wzmocnień. Jego wysoka wytrzymałość pozwala na wybór węższych ram. Profile okienne z tego materiału mają budowę komorową, zapewniają dużą sztywność i izolacyjność. W ofercie wielu firm znajdziemy również tzw. ciepłe profile aluminowe, które dodatkowo podnoszą izolacyjność. Konstrukcje aluminiowe są odporne na wilgoć, zmiany temperatur czy uszkodzenia mechaniczne. Nie odkształcają się pod wpływem ciepła i promieni UV

Profile drewniane

Profile drewniane są materiałem wytrzymałym i stabilnym, dzięki czemu możemy zaplanować przeszklenia o dużej powierzchni. W wielu przypadkach dodatkowe wzmocnienia nie są wymagane. Profile drewniane wykonuje się z wielu rodzajów drewna: sosnowego, świerkowego, dębowego, modrzewiu lub meranti. Ten ostatni materiał wykazuje się najwyższą izolacyjnością cieplną. Z myślą o budownictwie pasywnym w sprzedaży są również profile drewniane energooszczędne o bardzo wysokiej izolacyjności cieplnej, doskonale nadające się do domu pasywnego.

Profile z PVC

Podobnie jak profile aluminiowe posiadają budowę komorową, jednakże ich wytrzymałość jest znacznie niższa. Z tego względu wymagają zastosowania dodatkowych stalowych wzmocnień. Niestety nie każdy rozmiar okna można wykonać za pomocą profilu PVC, dlatego wówczas stosuje się odpowiedni podział stolarki na pionowe i poziome elementy konstrukcyjne. Konstrukcje przygotowane za pomocą najnowszych technologii są odporne na wilgoć, zmiany temperatur czy uszkodzenia mechaniczne. Nie odkształcają się pod wpływem ciepła i promieni UV.

Profile drewniano-aluminiowe

To doskonałe połączenie trwałości aluminium z estetyką drewna. Drewno jest ekologicznym materiałem, cechującym się wysokimi parametrami izolacyjności i estetycznym wyglądem. Natomiast aluminium zwiększa wytrzymałość, odporność, podnosi bezpieczeństwo i wydłuża żywotność produktu.

SZYBY
Wielkoformatowe przeszklenia posiadają znacznie wyższy współczynnik przenikania ciepła niż ściany zewnętrze, dlatego przy wyborze powinniśmy kierować się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Jak już wybraliśmy profil, z którego mają być wykonane nasze okna, przyszedł czas na wybór pakietu szybowego.
Rynek oferuje nam szeroki wachlarz rozwiązań. Od standardowych pakietów dwuszybowych jednokomorowych wypełnionych argonem przez pakiety trzyszybowe dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem aż po najbardziej pasywne pakiety czteroszybowe trzykomorowe z szybami hartowanymi, laminowanymi z warstwą niskoemisyjną, antywłamaniową wypełnione kryptonem.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Po pierwsze: Przepuszczalność światła – wskazuje procentową ilość światła słonecznego, która zostaje przepuszczona przez pakiet szybowy, w stosunku do ilości, jaka na niego pada. Im więcej wynosi Lt, tym więcej światła przepuści szyba. Szyby o wartości 70% i większej zapewniają doskonałe naświetlenie.
Po drugie: Całkowita przepuszczalność energii słonecznej (g) – opisuje, jaki procent energii promieniowania słonecznego, które pada na szybę, zostanie przez nią przepuszczony. Ten parametr decyduje nie tyle o stopniu naświetlenia pomieszczenia, co o tym, ile energii zostanie „zatrzymane” przez szybę. Z jednej strony – większa przepuszczalność energii sprawia, że do domu dostaje się więcej energii słonecznej, więc w naturalny sposób dogrzewamy pomieszczenie. Zimą jest to szczególnie cenne. Może się jednak zdarzyć na przykład, że okna o wysokim g i Lt, wychodzące na południe, będą stale zasłonięte, bowiem domownikom będzie przeszkadzać rażące słońce czy zbyt szybkie nagrzewanie pomieszczenia latem.
Po trzecie: Przenikalność ciepła (Ug) – współczynnik Ug opisuje, jaka ilość energii przenika przez szybę o danej powierzchni, przy jednostopniowej różnicy temperatur między jej obiema stronami. Jest on więc jednym z czynników, które składają się na parametry cieplne całego okna. Im niższy współczynnik Ug, tym lepiej.
Po czwarte: Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) – współczynnik ten informuje nas, na ile szyba chroni przed hałasem. Wyższy współczynnik Rw oznacza lepszą izolację od zewnętrznych dźwięków.
Kolejnymi ważnymi elementami przy wyborze szyby są zagadnienia związane z tym, czy szyba jest bezpieczna, tzn. czy w razie uszkodzenia nie ma wysokiego ryzyka zranienia, np. rozpadnie się na nieostre kawałki lub też dzięki zastosowaniu specjalnej folii, po uszkodzeniu utrzyma się w całości. [Źródło: dako.eu]

Klasy bezpieczeństwa szyb dzielimy na:

P1 i P2 – szyby, które po uszkodzeniu rozbiją się na nieostre odłamki; nie powinny się uszkodzić przy mocniejszym uderzeniu.
P3 i P4 – tzw. szyby antywłamaniowe, które znacznie utrudniają ich uszkodzenie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują szybę P4 jako szybę o wysokiej klasie bezpieczeństwa, co może wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczeniowej.
P5 i P6 – bardzo wysoka wytrzymałość szyb, porównywalna z kratą stalową. Montowane najczęściej w obiektach użyteczności publicznej lub sklepach.
P7 i P8 – to szyby, w których nie jest możliwe wycięcie otworu, nie zniszczy jej uderzenie nawet ostrym narzędziem.
Najbardziej wytrzymała jest klasa S, która zatrzyma nawet pocisk.

Powyższe zestawienie pokazuje jak wiele mamy możliwości wyboru pakietu szybowego. Od ilości szyb w pakiecie i ich rozstawu, poprzez bezpieczeństwo szyby, izolacyjność, antywłamaniowość, izolacyjność akustyczną, po parametr przeciwsłoneczny, a nawet wzór ornamentowy.
Wszystkie informacje na temat okna otrzymamy od producenta, warto też samodzielnie zapoznać się z opisem technicznym danego produktu.
Opisaliśmy podstawowe i najważniejsze zagadnienia związane z zastosowaniem dużych przeszkleń. Oprócz powyższych należy jeszcze zastanowić się na najbardziej funkcjonalnym i komfortowym sposobem otwierania, szczególnie przeszkleń tarasowych. Przedstawione opcje, to jedynie niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań. Każde zamówienie jest przez producentów rozpatrywane indywidualnie, z uwzględnieniem wielu innych równie ważnych czynników, jak rozmiar okien, strona świata, estetyka czy funkcja budynku lub pomieszczenia.

 

Zostaw numer - Oddzwonimy

Provide us with your phone number

Zostaw numer - Oddzwonimy

Your callback has been sent sucessfully

Strona LafHome używa cookies

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza na to zgodę Czytaj więcej…

Zrozumiałem