Problem SMOGu w domu

#

1.03.2019

Co to jest SMOG? Z pewnością każdy z nas słyszał o zjawisku, które od wielu lat stanowi problem całego świata. W Polsce, jest ono szczególnie silne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to rozpoczyna się okres grzewczy. Ludzie w maskach na twarzy już nikogo nie dziwią. To nasza codzienność.

Skąd w ogóle pochodzi nazwa SMOG? Jest to połączenie dwóch angielskich słów: „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Smog to nic innego, jak wymieszanie się mgły z dymem i spalinami, które sami wypuszczamy do atmosfery. Znajdują się w nim bardzo szkodliwe związki chemiczne i pyły, m.in. związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że każdego roku zanieczyszczenie powietrza zabija ok. 6,5 mln ludzi na świecie. W Polsce jest to blisko 50 tys. osób rocznie, przy czym w tym samym czasie tysiące ludzi zachoruje na choroby związane z niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu serca, astmę, raka płuc, nowotwór jamy ustnej, gardła czy krtani, a jeszcze większa ilość osób przejdzie łagodniejsze stany zapalne płuc, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy. Niestety rząd i lokalne samorządy nie działają wystarczająco skutecznie, aby problem rozwiązać lub chociaż zminimalizować. Czy można uchronić się przed smogiem? Czy nasz dom może być bezpieczną oazą, izolując nas przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego?

Powszechnie znane są filtry antysmogowe montowane w oknach, lecz znacznie skuteczniejszą metodą jest montaż instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Rekuperator posiada dwa filtry – przy nawiewie i wywiewie. Funkcję antysmogową pełni filtr przy wentylatorze nawiewnym. Wielkość smogu jest określana przez pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm. Filtry do rekuperatora standardowo występują w klasie G3/G4, pozwalają one zatrzymać większość zanieczyszczeń. Można również zainstalować filtry o wyższej skuteczności:

a) filtry w klasie F4 (klasie EU4), które zatrzymują od 50 do 85% pyłu o wielkości 3-10µm

b) filtry w klasie F7 (klasa EU7), które zatrzymują powyżej 90% pyłu o wielkości 1-10 µm, jak również do 75% pyłu o rozmiarze 0,3-1µm, innymi słowy: blokują przedostanie się do domu wszelkiego rodzaju pyłów, sadzy czy zarodników grzybów, a nawet są w stanie wyłapać dym tytoniowy oraz bakterie.

Inwestycja w zdrowie jest bezcenna. Budując dom bezwzględnie należy wyposażyć go w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją i zastosować odpowiednio wysokie filtry. Dzięki temu będzie można cieszyć się świeżym powietrzem, ale również niższymi kosztami ogrzewania. System rekuperacji z odzyskiem ciepła minimalizuje bowiem straty ciepła i jest rozwiązaniem ekonomicznym, energooszczędnym i ekologicznym. Włącz myślenie o przyszłych pokoleniach. Kierując się zasadą powyższych 3xE, zadbasz o zdrowie swojej rodziny i kondycję całej planety.

Rekomendacja nowych domów z rekuperacją: www.nowachabrowa.pl


Podobał Ci się artykuł?
Polub go na Facebooku

Czytaj więcej

Remonty domów | Remonty wnętrz | Usługi remontowe | Usługi budowlane | Architekt | Kompleksowa aranżacja wnętrz | Kompleksowe projekty wnętrz | Projekty aranżacji wnętrz | Projekty wnętrz | Budowa domów | Projektowanie domów | Projekty budowlane